Üye Girişi
Şifremi Unuttum
Genel Menü


Hafız Mehmet Sarıcaoğlu                    
  Hafız Mehmet Sarıcaoğlu
 

 

     Mehmet Sarıcaoğlu Hoca 1920 yılında Trabzon’nun Of ilçesinin Saraçlı ( Halman ) köyünde doğmuştur. 9 yaşında Saraçlı köyünde Topal Hafız adıyla bilinen , Hafız Hasbi Efendi’de hafızlığını tamamlamış,1933 yılında Of’un Uğurlu Beldesinde Üstad merhum Kurra Hafız Mehmet Rüştü AŞIKKUTLU Hoca Efendi’den Talim ve Maharic-i Huruf ‘u okumuştur.
 
     1939 yılında Uğurlu’da, AŞIKKUTLU HOCAEFENDİ’den AŞERE’yi okumuş,1946 yılında kendi köyünde fahri İmam-Hatiplik yaparken, 9 adet Hafız yetiştirerek ilk icazetini vermiştir.
 
     İlk göreve 1948 yılında 22 yaşında iken Eskişehir ili Mihalıççık ilçesine bağlı, bugünkü ismiyle Beylikova ilçesinde köy bütçesinden ödenen ücretle İmam-Hatip olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1951 yılında aynı yerde fahri Kur’an Kursu öğreticiliğine başlamış, Diyanet İşleri başkanlığı’nca 1954 yılında resmi kadroya alınarak 1969 yılına kadar Beylikova ‘da hem İmam-hatiplik hem de fahri Kur’an Kursu öğreticiliğini yürütmüştür. 1969 yılında Eskişehir Merkez Reşadiye Camii İmam-Hatipliğine naklen atanmıştır.
 
     1968 yılında Of’ta açılan ilk ihtisas kursunda AŞIKKUTLU Hocaefendi’den TAKRİP VE TAYYİBE’yi okuyarak icazet almıştır.1970 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Eskişehir’de açılan ‘’Kur’an-ı Kerim İhtisas Kursu’’faaliyetlerine katılan 20 talebeden 14 üne Aşere ,6 tanesine de takrip okutmuştur. 
 
     Daha sonra Eskişehir merkez Çarşı Camii ‘ne atanan Mehmet Sarıcaoğlu Hoca 1979 yılında Merkez Ziyapaşa Yatılı Hafız Kur’an Kursu’nun kurulmasına katkıda bulunmuş ve 1993 yılına kadar burada hafız yetiştirerek talim hocalığı yapmıştır. Mehmet Sarıcaoğlu Hoca 1984,1987,1993,1995 ve 1997 yıllarında AŞERE,TAKRİP ve TAYYİBE kurslarında bir çok hafıza icazet vermiştir.
 
     23 Ağustos 1997 tarihinde Trabzon’nun Of ilçesinin Hayrat Beldesi’nde bir hafızlık icazet merasiminde Saff Suresinin 8.ayetini TAKRİP vecihleri üzere okuduktan sonra dünya kelamı etmeden olduğu yerde vefat etmiştir. Cenazesi 24 Ağustos günü Saraçlı köyün’de; Talebesi ve Görev arkadaşı Eskişehir Çarşı Camii İmam-Hatibi Kura Hafız Abdullah Akçay Hoca tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Toprağa verilmiştir.